02.04.2016

Aicina ciemos pie Tukuma piekrastes zvejniekiem

12.septembrī četri Tukuma piekrastes uzņēmēji atvērs savas durvis viesiem, solot īpašus piedāvājumus ar degustācijām, ekskursijām un izklaidēm.

Kā pilsētas informācijas portālu Tukums24.lv informēja Ingrīda Smuškova, visi zina, ka ar zvejniekiem ir kā ar bitēm – neko nevar zināt. Piekrastes ļaudis ir klusētāji un ar svešiniekiem nav uzreiz uz Tu, īpaši jau Kurzemes jūrmalā. Tad nu šī sestdiena būs tāda, kad četras zvejnieku ģimenes Lapmežciemā, Ķesterciemā un Bērzciemā laikā no plkst.11.00 līdz 16.00 aicinās savā sētā ceļotājus, lai iepazīstinātu ar piekrastes dzīvi un jūras sniegtajiem labumiem.

Lapmežciemā pie sevis no plkst.11.00 līdz 15.00 ciemos gaidīs IK “Reinis B”, lai izrādītu ražotni un nogaršotu kaut ko no saražotā. Tas ir ģimenes uzņēmums, kurā saimnieko Alla un Reinis Bečeri, kas nodarbojas ar karsti kūpinātu zivju ražošanu un tirdzniecību. Daudzi Latvijā viņus pazīst no brīvdabas tirdziņiem. 2014.gadā ģimene uzbūvēja jaunu, modernu ražošanas ēku, kas ļauj uzņemt pie sevis arī viesus un aiz stiklotiem logiem parādīt ražošanas tehnoloģisko procesu.

Ķesterciema jauniešu mītne – hostelis “Pludmalis” pieder Raginsku ģimenei. Tūristiem, kas interesējas par zvejnieku dzīvi, te parasti tiek piedāvāta iespēja piedalīties pat zvejā un pašiem kūpināt nozvejotās zivis, kā arī nakšņošana un velosipēdu noma. Taču sestdien te saimniece Brigita Raginska no plkst.14.00 līdz 16.00 ikvienam atbraukušajam stāstīs par Ķesterciema vēsturi, zvejas metodēm, zivju sugām un apstrādes veidiem un piedāvās zivju produktu degustāciju.

Bērzciemā pie sevis ciemos gaidīs divas zvejnieku ģimenes. Viena no tām ir Indras Zariņas ģimene Bērzciema “Skarās”. Šo vietu daudzi uz Roju braucošie jau zina, jo Indras kundze ir tā, kurai pieder piemīlīgais kioskiņš ar gardajiem kūpinājumiem. Sestdien visas dienas garumā no plkst.11.00 līdz 16.00 saimniece ar ģimeni ne vien izrādīs arī savu sētu ar senlaicīgo guļbaļķu zvejnieku klētiņu, kurā agrāk tika glabātas zvejnieku lietas un kas ir senākā ēka Bērzciemā, bet arī pastāstīs kā notiek zivju kūpināšana, un, protams, arī nodegustēt svaigo kūpinājumu.

Arī Ivetas un Oskara Celkartu mājas “Dieniņas” Bērzciemā cenšas saglabāt gadsimtiem ilgi izveidoto zvejnieku dzīvesveidu un tradīcijas. Te ar zvejniecības arodu nodarbojas jau trešajā paaudzē. Bērzciemā šīs mājas var atpazīt pēc zīmes uz ceļa “Zivis, nāciet sētā”. Sestdien te saimnieki piedāvās veselu pasākumu programmu: no plkst.12.00 sāksies zvejnieku sētas mielasts un zivju andele, būs arī aktīva pastrādāšana, kas sāksies plkst.13.00, bet plkst.14.00 būs iespēja vērot vietējo teijāteri “Laša kundze acis bola, menca pilnā rīklē sauc…”.

Ciemošanos pie zvejniekiem organizē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Tukuma konsultāciju birojs kopā ar piekrastes uzņēmējiem, bet par informācijas izplatīšanu rūpējas Tukuma tūrisma informācijas centrs. Visi apmeklējumi būs bez maksas (tikai teijātera spēlēšanu “Dieniņās” aicina vērot par ziedojumiem). Vairāk informācijas – www.visittukums.lv.